Aktywizacja osób starszych, czy to potrzebne?

Wiele osób starszych ma poczucie, że nie są już nikomu potrzebne. Nie mają tyle sił co dawniej, rodziny nie odwiedzają ich zbyt często, nie mają również stałej pracy. Mogłoby się wydawać, że emerytura to idealny czas, podczas którego w końcu można robić wszystko to, na co ma się ochotę. Czy jednak faktycznie tak jest? Niekiedy osoby starsze czują się wykluczone, jakby były na marginesie społeczeństwa. Emerytura i brak zatrudnienia oznacza natomiast dla nich, że są już w ogóle nie potrzebni. Dlatego tak istotną kwestią jest to, by aktywizować osoby starsze. By angażować je w różnego rodzaju zajęcia, które mogą być dla nich źródłem głębokiej satysfakcji. Ludzie starsi wiekiem to skarbnica wiedzy i umiejętności, które mogą być przekazane młodszym pokoleniom.

 

Zajęcia aktywizujące seniorów

W jaki sposób aktywizować osoby starsze? Przykładowo,   urządzając w domach kultury specjalne zajęcia, w których seniorzy mogą uczestniczyć. Robienie na drutach, plecenie koców, haftowanie, teatr, zajęcia wokalne, to tylko część z propozycji. Wiele kobiet posiada umiejętność przygotowania rękodzieła i chętnie dzieli sie swoją wiedzą z innymi. Dlatego też na takie wieczorki mogą być zapraszane kobiety w różnym wieku, a nawet i dzieci. W taki sposób każdy może się czegoś od kogoś nauczyć. Można również miło spędzić czas we wzajemnym towarzystwie, lepiej się poznać, wymienić jakimiś spostrzeżeniami. Wiele osób starszych na co dzień spędza czas w domu, w samotności. Dlatego potrzebne są im takie właśnie spotkania, by móc wejść w interakcję z innymi ludźmi.

 

Aktywność dla mężczyzn

Nie można również pomijać mężczyzn w dojrzałym wieku. Jak zatem można aktywizować panów?

Dla nich także odpowiednie będą zajęcia grupowe. Można organizować wieczorki dotyczące wykonywania napraw, robienia karmników dla ptaków. Niegdyś ludzie mnóstwo rzeczy wykonywali samodzielnie, ponieważ tak było taniej. Starsi wiekiem mężczyźni posiadają z tego względu dużą wiedzę w kwestii napraw, wiele rzeczy potrafią samodzielnie wykonać, nawet jeśli są one stosunkowo skomplikowane. Przekazywanie wiedzy młodszym pokoleniom, może wzajemnie budować całe towarzystwo.

 

Pomagajmy innym

Warto również aktywizować starsze osoby w celu pomocy innym. Takie osoby mogą przykładowo odwiedzać Domy Dziecka i spędzać czas z ich podopiecznymi, oferując im swoją troskę oraz zainteresowanie. Warto osoby starsze włączać również w inicjatywy dotyczące schronisk dla zwierząt, które bardzo potrzebują spacerów, a niestety nie zawsze wystarczająco dużo wolontariuszy. Starsze wiekiem osoby mogą się natomiast nimi stać. Poza tym można również organizować tańce dla starszych wiekiem, by mogli poznać oni osoby w swoim wieku, wymienić się wspomnieniami, porozumieć na podobnej płaszczyźnie. Jeśli starsze osoby będą angażowane w życie społeczne, wówczas będą one mogły zdziałać naprawdę wiele. Będą mogły dać innym swój czas, swoją troskę oraz przekazywać wiedzę. Wiele osób w podeszłym wieku czeka właśnie na taką okazję, by nie musieć kolejnego dnia spędzać samotnie w domu. Warto również tych, którzy już nie mogą poruszać się o własnych siłach, transportować w różne miejsca, gdzie odbywają się spotkania, warsztaty itp.