Alpaka a lama. Czy potrafisz je rozróżnić?

Zarówno lama, jak i alpaka należą do dużej grupy południowoamerykańskich ssaków z rodziny wielbłądowatych. Zostały oswojone i udomowione na kilka tysięcy lat przed rozwojem cywilizacji w Europie. Starożytni Inkowie hodowali je jako znakomite, bardzo ważne źródło rozwoju przemysłowego cywilizacji. W czasach prehistorycznych ludzie chowali padłe osobniki w rytualnych grobach, ozdabiając miejsce darami. Później uznawano je za idealne mięso do celów ofiar religijnych uroczystości. Samce wykorzystywane do celów transportowych. Zwierzęta potrafiły przenieść nawet kilkadziesiąt kilogramów dziennie, podczas podróży średniej długości.

Zarówno alpaki, jak i lamy to zwierzęta, które lubią żyć  stadzie.

 

Alpaki i Lamy – różnice

Choć wydawać by się mogło, że alpaki i lamy to właściwie te same gatunki zwierząt, podczas dokładnej analizy na jaw wychodzi wiele różnic.

Różnią się przede wszystkim fizjonomią, ale i usposobienie. Zachowanie  i charaktery zwierzątek są skrajnie różne. Lamy są bardziej agresywne, śmiałe, a także częściej plują w sytuacjach niekomfortowych dla nich. Alpaki to łagodne, ciche zwierzęta stadne, łatwo poddające się poleceniom wydawanym przez opiekunów. Alpaki dobrze odnajdują się także wśród innych zwierząt.

 

Wygląd

Kolejna, widoczna gołym okiem różnica dotyczy włosia i wełny. Lamy są wyższe w kłębie w stosunku do alpaki o około 20 centymetrów, co przekłada się także na pokaźniejszą masę ciała. Lama ma długie uszy przypominające kształtem banan i podłużny pysk. Uszy alpaki są krótsze, a pysk bardziej zaokrąglony. Lama mierzy średnio ok. 1.5 metra i osiąga wagę nawet do 250 kg, ma dłuższe nogi i dość smukłą sylwetkę. Alpaka jest niższa, drobniejsza, zwykle waży do 60 kg i z budowy ciała bardziej niż lama przypomina owcę.

 

Wełna

Najbardziej istotne różnice pomiędzy lamami, a alpakami dotyczy ich włosia. Wełna lam jest dwuwarstwowa. Na pierwszy rzut oka sierść lamy jest sztywna i szorstka, alpaka jest puszysta i miękka w dotyku. Pod względem pozyskiwanej wełny, alpaka jest niekwestionowanym zwycięzcą. Wełna alpaki uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, ma jedwabisty połysk, wykorzystuje się ją m.in. do produkcji ubrań i kołder. Włókno otrzymywane z alpak zawiera w sobie tłuszcz, dzięki czemu tkaniny mogą być prane bez użycia środków chemicznych.

 

A czy Ty potrafisz odróżnić lamę od alpaki?

W czeluściach internetu krąży quiz, w którym naszym zadaniem jest odróżnienie tych zwierzątek. Oto link do zabawy:  https://samequizy.pl/alpaka-czy-lama/.

Sprawdź się i daj znać w komentarzu, jak Ci poszło 🙂