Skip to content
menu
SKLEP
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
O FUNDACJI
ŚDS
JAK POMÓC?
SPRAWOZDANIA
ALPAKATEAM
OFERTA
O NAS
NASZE ZWIERZĘTA
WYDAWNICTWO AGAPE DONUM
BLOG
ZESPÓŁ
KONTAKT
SKLEP
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
O FUNDACJI
ŚDS
JAK POMÓC?
SPRAWOZDANIA
ALPAKATEAM
OFERTA
O NAS
NASZE ZWIERZĘTA
WYDAWNICTWO AGAPE DONUM
BLOG
ZESPÓŁ
KONTAKT
Ciekawostki o alpakach
2019.11.20
Alpaki
w Europie i na świecie
Alpaki często hodowane są dla wełny, którą nazywamy często „wełną bogów”, a nawet „złotym runem”.
W przedszkolach i szkołach organizuje się wycieczki do alpakariów, gdzie można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o ich historii, zachowaniach i nawykach.
Historia „złotego runa”
Futro alpak jest hipoalergiczne, a ponadto jest zdecydowanie cieplejsze, delikatniejsze i wytrzymalsze od wełny pozyskiwanej z owiec.
Wełna alpak została doceniona przez Inków już 4500 lat temu! To oni jako pierwsi udomowili te sympatyczne zwierzęta, a z pozyskanego materiału produkowali piękne i przede wszystkim – ciepłe i wygodne ubrania.
Kiedy przychodzi pora strzyżenia, zawołana alpaka nieraz sama przychodzi we właściwe miejsce, kładzie się na ziemi i czeka, aż zostanie ostrzyżona – jest to dla niej przyjemność, a ponadto możliwość łatwego pozbycia się ciężaru. Rocznie z jednej alpaki pozyskuje się od 3 do nawet 7 kilogramów wełny, a ich barwa może się znacznie różnić.
Istnieją 22 naturalne odcienie run alpak. Od białego, przez szare, brązowe, aż po czarne.
Cena kilograma wełny alpaki waha się w granicy 150-200 zł za kilogram. Dla porównania kilogram owczej wełny to koszt ok. 15-20 zł.
Bohaterskie alpaki
Alpaki są zwierzętami stadnymi, którym przewodzi jeden, dominujący samiec.
Alpaki potrafią doskonale wpinać się po stromych zboczach.
W Ameryce Południowej żyją na wysokości ponad 3500 m. n.p.m.
Swoje odchody zostawiają w jednym, wyznaczonym miejscu, z dala od miejsca, gdzie się pasą i wypoczywają. W ten sposób potrafią zmylić drapieżnika i zapewnić sobie bezpieczeństwo, chociaż potrafią bronić się również aktywnie
W Europie wykorzystywane są do ochrony stad owiec.
Budowa ciała i ochrona przed drapieżnikami
Ciekawostką jest niewątpliwie to, że alpaki mają aż trzy powieki. Trzecia powieka to tzw. migotka, która porusza się w poziomie.
Alpaki są bardzo przyjacielskie. Znakomicie „dogadują się” z innymi zwierzętami w naszym gospodarstwie – koniem, psem i kotem.
Alpaki mają tylko górne i w dodatku niezbyt ostre zęby. Potrafią więc uszczypnąć, ale nie ugryźć, co stanowi tylko ostrzeżenie, ale nie wyrządzi nikomu krzywdy.
W sytuacji zagrożenia, konieczności obrony oraz komunikacji między sobą alpaki… plują. Bardzo rzadko plują na człowieka. Mogą to zrobić gdy przeszkadza się im w jedzeniu.
Alpaki nie mają rogów i kopyt. Chodząc po pastwiskach nie niszczą ani nie wyrywają trawy, przez co ich wybiegi są zawsze zielone i nie wymagają ciągłego odnawiania, a alpaki mają pod dostatkiem świeżej trawy.
Alpaki posiadają jedynie górny szereg ciągle rosnących zębów, które trzeba przycinać, przez co nie są w stanie ugryźć – mogą co najwyżej delikatnie uszczypnąć.
Ich łapy są wyposażone w poduszkę oraz przedni pazur, który również rośnie przez całe życie. W naturalnych warunkach pazury są ścierane podczas wędrówek po skalistym podłożu, a zęby w trakcie jedzenia roślin bogatych w krzemionkę.