Co trzeba wiedzieć o alpakach?

Alpaki należą do grupy zwierząt wielbłądowatych, wywodzą się z Ameryki Południowej.

Hodowane są często ze względu na runo, z którego pozyskuje się wełnę, która jest milsza w dotyku aniżeli wełna owiec. Zwierzęta te, zachwycają nas pięknym wyglądem, mądrością i  dobrym usposobieniem, co zadecydowało o ich sprowadzeniu do Europy. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 2004 roku. Teraz do Polskiego Związku Hodowców Alpak należy obecnie ponad 30 osób. Co prawda w zestawieniu do Niemiec, gdzie hodowców jest kilka tysięcy, Polska walczyć nie może, ale obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania opisanym tematem.

Huacaya i Suri

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych. Hodowane są głównie dla cennej wełny, ale coraz częściej wykorzystywane są także do terapii. Rozróżniamy dwie podstawowe odmiany hodowlane. Są to alpaki Huacaya i Suri.

Alpaki Huacaya wyróżniają się aksamitnym, falistym owłosieniem, tymczasem Suri charakteryzują się długim, jedwabistym, dredowatym włosiem. Suri najczęściej hodowane są z przeznaczeniem na pozyskiwanie wełny. Dobrze radzą sobie  w Europejskim klimacie, jednakże wymagają identycznie jak Huacaya zabezpieczenia przed dużymi (obfitymi) deszczami. Obie odmiany charakteryzuje miłe usposobienie, umożliwiające alpakom bycie obiektem terapeutycznym, nawet dla najmniejszych dzieci.

Sierść

Co takiego ma w sobie ta sierść alpak, iż jest pożądana przez wielu klientów?
W jej formie znajdują się poduszki powietrzne, będące charakterystycznym termoregulatorem. Fachowo określa się ją włóknem, choć przyjmujuje się także nazewnictwo ” wełna alpak”.

Nadmienione włókno jest znacznie bardziej miękkie od owczej wełny, ma doskonałe atuty termoizolacyjne, ma tylko małe ilości lanoliny, co wywołuje, iż niezbyt entuzjastycznie zaglądają tutaj roztocza. Przetworzone włókno ma niezwykłe właściwości hipoalergiczne, więc zrobione z niego pościele, koce, elementy garderoby są niezwykle przyjazne alergikom. Wszystko za rzeczą niezwykle małej ilości tzw. tłuszczopotu, jakim obłożona jest pokrywa włosowa alpak.

Występowanie oraz środowisko

Alpaka jest hodowana  także w górach Boliwii oraz Peru.  Lubi bagniste obszary o ogromnym nasłonecznieniu. Alpaka jest niezwykle delikatnym zwierzęciem. Doskonale wspina się na skalne urwiska. Żyje w stadach. Jest wytrzymała na zmienne warunki klimatyczne. Alpaka je trawy, zioła, młode pędy, witki. Ciąża u alpaki trwa 242-345 dni. Samica rodzi zazwyczaj jedno młode o wadze ciała do 9 kg. Samiczka karmi młode mlekiem poprzez 6-8 miesięcy. Młode dojrzałość płciową osiągają pomiędzy pierwszym natomiast drugim rokiem życia. Alpaka została udomowiona poprzez Inków 4500 lat temu. Z wełny alpaki Inkowie produkowaliśmy tkaninę określaną również alpaką. Pasterze gromadzą ekskrementy alpaki oraz suszą na opał.