Czy hodowla alpak jest wymagająca?

Jeśli chcesz zająć się hodowlą alpak, bez wątpienia potrzebujesz środków finansowych na start. Nie od dziś wiadomo, że najpierw trzeba zainwestować, by potem korzystać. Większość osób decyduje się na hodowlę alpak, ze względu na ich runo, które charakteryzują znacznie lepsze walory niż wełnę owiec.

 

Praktyka i wiedza

Aby stać się dobrym hodowcą, przede wszystkim potrzebne jest doświadczenie. Nie oczekuj, że po pierwszych kilku dniach z alpakami, będziesz wiedział już wszystko. Jeśli w hodowlę włożysz swoje serce, alpaka da je Tobie. Są to bowiem wdzięczne zwierzęta, które szybko przyzwyczajają się do właściciela.

 

Dostosowanie się do otoczenia

Alpaki nie mają problemu w dostosowaniu się do otoczenia. Ułatwia nam to sprawę, gdy jesteśmy w posiadaniu innych zwierząt pastwiskowych,np. koni, owiec, krów, czy  kóz. Nasze zwierzątka świetnie będą się czuły w towarzystwie.

Nie zapominajmy,  ze Alpaki to  zwierzęta stadne. Nie można „zafundować sobie” jednego osobnika. One potrzebują bycia razem, więc przy zakładaniu hodowli należy o tym pamiętać.

 

Czym karmić alpaki

Zwierzęta te są  trawożerne, w ich diecie znajdziemy wszelkiego rodzaju trawy, zioła, młode pędy, sporadycznie także młode gałązki. W sezonie zimowym głównym ich pożywieniem jest pasza i siano.

Dodatkowo można zakupić specjalistyczne pasze dla alpak. Dzienna dawka pokarmowa powinna być zbilansowana w białka, składniki mineralne i witaminy. Żywienie ma duży wpływ na rozwój, więc nie wolno go bagatelizować.

 

Powiększamy swoje stado

Ciąża i poród alpak trwa 340-360 dni i zazwyczaj nie „spędza nam snu z powiek”. W 90% przypadkach młode osobniki rodzą się samodzielnie. Tylko 10% może stanowić problem, zazwyczaj poprzez złe ułożenie płodu. Wtedy potrzebna jest interwencja weterynarza.

 

Zdrowie

U alpak, tak samo jak u innych zwierząt mogą się pojawić choroby. Najbardziej powinniśmy się obawiać gruźlicy. Na choroby szczególnie narażone są zwierzęta importowane, którym zmienia się strefa klimatyczna. Alpaki wymagają opieki, w którą należy zaangażować sporo czasu. Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne to skracanie zębów i paznokci. Konieczne jest także dbanie o odrobaczenie.  Tak, więc na pierwszym miejscu stawiamy czas i zaangażowanie. Żadne ze zwierząt w hodowli nie może być pozostawione bez opieki.

 

Czy to się opłaca

Włókno ze strzyżenia alpak, hodowcy przetwarzają zazwyczaj we własnym zakresie.
Wyroby nie należą do najtańszych, więc jeśli uda nam się znaleźć na nie zbyt, hodowla się opłaci. Dodatkowo można także organizować spotkania z alpakami dla dzieci i rodzin.

Jeśli jesteś zainteresowany hodowlą alpak, warto czerpać wiedzę ze specjalistycznych źródeł. Dobrą praktyką jest uczestnictwo w szkoleniach dla hodowców. Swoją wiedzą i doświadczeniami warto dzielić się z innymi, choćby za pośrednictwem bloga.