Czym można karmić alpaki i czy coś może im zaszkodzić? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. Chcecie poznać jadłospis alpak?
Pożywienie alpak ma istotny wpływ na ich zdrowie i kondycję fizyczną. Co ciekawe żywienie zwierząt roślinożernych czy to z Chile czy z Polski opiera się o podobne zasady. Jak to wygląda w praktyce?
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej. Ich dzikimi protoplastami są wikunie, które zostały udomowione około 7000–6000 lat temu w Peru. Pierwsze udomowione osobniki były karmione produktami o niskiej kaloryczności, co wynikało warunków jakie panowały w Andach. Na tych terenach dominuje roślinność uboga w substancje odżywcze.
W dzisiejszych czasach dieta alpak uległa znacznej poprawie. Jej podstawą jest siano, połączone z trawą. Pasza powinna być świeża i dobrej jakości gdyż siano stęchłe lub spleśniałe może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Warto też wiedzieć, że układ pokarmowy alpak jest dosyć wrażliwy, co zmusza hodowców do wprowadzenia dodatkowych, jakościowych obostrzeń.
W ciągu dnia, średniej wielkości zwierzę może zjeść nawet 1 kilogram siana, przy czym zapotrzebowanie w okresie np. ciąży lub karmienia znacznie wzrasta. Istotne jest również to, aby zwierzę miało dostęp do świeżej wody.
Wraz z sianem alpakom należy dodatkowo podawać specjalistyczną, przeznaczoną dla nich karmę. Ważne, aby zawarte w niej składniki wpływały korzystnie na witalność, odporność i jakość okrywy włosowej. Oznacza to, że w jego składzie powinny się znaleźć m. in. witamina D3. kwasy Omega 3, wapń, fosfor, a także cynk i biotyna. Dobrej jakości karmy nie trzeba podawać zbyt dużo.
Alpaki uwielbiają podawane im (oczywiście w odpowiednich ilościach) przysmaki. Należą do nich m. in. marchewka i wysłodki buraczane.
Specjalistyczne dodatki do zbilansowanej diety należy podawać przede wszystkim samicom karmiącym i ciężarnym. Nic w tym zaskakującego, bo maluchy to prawdziwe żarłoki! Młoda alpaka może wypić równowartość 15% całkowitej masy swojego ciała.
Niestety, są też i takie rośliny, które zjedzone przez alpakę mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Każdy początkujący hodowca powinien dokładnie sprawdzić, czy na terenie przeznaczonym na wybieg nie znajdują się m. in. oleandry, lilie, azalie, konwalie, rododendrony lub cisy. To właśnie rośliny niebezpieczne.
Opieka nad alpaką nie należy do łatwych. Zwierzęta te nie sygnalizują bólu i dyskomfortu, co odziedziczyły po dzikich wikuniach. Takie zachowanie wymusza na hodowcy dokładną obserwację każdego osobnika. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę.
Mamy nadzieję, że już wiecie co jedzą alpaki. Te zwierzęta o wyglądzie przytulanek to rasowi roślinożercy i… wrażliwcy. Dieta alpak to przede wszystkim trawa i siano oraz okazjonalnie marchewka czy buraki. Informacje dostarczone w tym artykule to zaledwie krótkie wprowadzenie w temat. Przed założeniem hodowli warto zgromadzić specjalistyczne informacje, jak choćby wiedza o tym, które rośliny są nich trujące dla alpak. To absolutne podstawy. Jednak mimo wszystkich niedogodności hodowla tych wspaniałych zwierząt jest satysfakcjonująca i daje dużo radości.