Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Wiele osób każdego roku korzysta z możliwości, jaką jest przekazanie 1% swojego podatku. Jednak wciąż jest mnóstwo osób, które nie biorą nawet takiej możliwości pod uwagę podczas rozliczania się. Wielu też myśli, że to może ich obciążyć w jakiś sposób finansowo. Jak jest jednak naprawdę? W gruncie rzeczy przekazanie 1% podatku, nic nas nie kosztuje, ale również i nic na tym nie zyskujemy. A w zasadzie zyskujemy, ponieważ jest kilka podstawowych korzyści, które sprawiają, że naprawdę warto zdecydować się na taki właśnie krok.

 

Coś dobrego dla innych

Przede wszystkim dzięki takiej decyzji, możemy zrobić coś dobrego dla innych. Czasem chcemy wesprzeć jakieś akcje charytatywne, jednak nie mamy ku temu środków. Tymczasem 1% podatku, nic nas nie kosztuje. Możemy zatem wykazać się dobrą inicjatywą, jednocześnie nic przy tym nie tracąc. Możemy natomiast sporo zyskać, w tym przede wszystkim poczucie spełnienia dobrego uczynku.

 

Zupełnie za darmo

Poza tym warto pomyśleć o przekazaniu 1% podatku, ponieważ przede wszystkim NIC NAS TO NIE KOSZTUJE. Jeśli nie przekażemy tej kwoty na cele dobroczynne, wówczas trafi ona do Skarbu Państwa. To zatem rządzący będą później decydować, na co dana kwota zostanie przekazana. Oferują nam jednak możliwość wzięcia w tym udziału i przekazania tej części podatku na wybrany przez nas cel. Warto zatem skorzystać z tej opcji i przekazać kwotę na coś, na czym naprawdę nam zależy.

 

Łatwa procedura

Warto również mieć świadomość tego, iż przekazanie 1% podatku nie jest czymś wybitnie trudnym. To wypełnienie jedynie dwóch dodatkowych pól raz w roku, gdy rozliczamy nasz podatek. To naprawdę niewiele i zajmuje dosłowni chwilę. Później tak naprawdę nie musimy przejmować się już niczym. Dalej to bowiem urząd przekazuje kwotę na wybraną przez nas instytucję.

 

Każda złotówka się liczy

Jeśli mamy jakąś organizację, której szczególnie kibicujemy, wówczas bez wątpienia warto rozważyć opcję dotyczącą przekazania podatku. Być może ktoś w naszej rodzinie takich pieniędzy potrzebuje, bądź jakieś schronisko, w którym jesteśmy wolontariuszami. Tak naprawdę w kilka chwil z pewnością udałoby nam się znaleźć kilka instytucji, na które z chęcią przekazalibyśmy 1% podatku. Dla nas to niewiele, ale dla osób potrzebujących sporych kwota, chociażby na leczenie, to jedna cegiełka dalej w drodze do sukcesu.

 

Zainspiruj innych do czynienia dobra

Takie działanie może sprawić, że zainspirujemy również innych do czynienia dobra. Przykładowo mogą wziąć z nas przykład nasze dzieci i już w swoim dorosłym życiu, popierać czynem takie właśnie inicjatywy. Być może również osoby z naszego otoczenia zwrócą na to uwagę i także postąpią w podobny sposób.

Przekazując 1% podatku nie jesteśmy również nieświadomi tego, w jaki sposób te pieniądze zostaną spożytkowane. Organizacje zawsze dokładnie na swoich stronach opisują ile pieniędzy zebrały dzięki tej inicjatywie i na co zostały one spożytkowane. Możemy zatem zobaczyć jak w realny sposób nasza kwota przyczyniła się do tego, by zrobić coś dobrego.

Jak widać jest naprawdę wiele korzyści wynikających z tego, iż raz do roku przekażemy 1% podatku na wybraną przez nas organizację.