Dlaczego warto wybrać kołdrę z alpaki?

Wiele osób docenia kołdry wełniane, ze względu na swe pozytywne dla zdrowia walory. Za jedne z najlepszych, a zarazem najzdrowszych są uważane kołdry, które wykonano właśnie z włosia alpak.

Alpaki jak wszyscy wiemy są zwierzętami z rodziny wielbłądowatych, które hodowane są w Ameryce Południowej, ale także Europie. Ich runo ma wiele zastosowań, w tym właśnie kołdry.

Zarówno ciepłe, jak i oddychające

Dobór odpowiedniej kołdry nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób zmienia ją w zależności od pory roku. Zimą zależy nam szczególnie na pościeli, która zapewni duży komfort cieplny. Często sięgamy po wełnę owczą, jednak jest ona ciężka i nie oddycha. O ile w czasie mrozów taka kołdra się sprawdzi, to w cieplejsze dni już nie bardzo. Wełna alpak wykazuje aż sześciokrotnie lepszą zdolność zatrzymania ciepła niż ta owcza. Z tego względu takie kołdry są znacznie lżejsze, a na dodatek można je stosować przez cały rok, ponieważ jest to surowiec oddychający. Wiąże się to z tym, że alpaki mogą się dostosować do różnych warunków – zarówno zimowych, jak i letnich. Z tego względu ich wełna daje duże możliwości termoregulacji, co przekłada się na podobne właściwości takich kołder.

Zimą gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, podczas gdy latem zapewniają wentylację oraz odprowadzenie wilgoci, chłodząc ciało i zapewniając użytkownikom pełen komfort snu. Sam przepływ powietrza nie jest natomiast gwałtowny, lecz delikatny, dzięki czemu organizm nie odczuwa też nagłych zmian temperatur, lecz jest do nich stopniowo przyzwyczajany. Tym samym kołdry z alpaki jako jedne z nielicznych są całorocznymi wariantami takich produktów, zwłaszczazwłaszcza, że dodatkowo są bardzo wytrzymałe (wełna jest trzy razy trwalsza niż ta owcza) oraz bardzo odporne na deformację.

Doskonałe dla alergików

Wełna alpak jest nie tylko bardzo przyjemna w dotyku, ale też niezwykle przyjazna względem osób z problemami alergicznymi.

Runo alpak zawiera jedynie śladowe ilości lanoliny, a więc wosku zwierzęcego, który powoduje większe przyciąganie brudu oraz zanieczyszczeń, wywołujących reakcje alergiczne.

Kołdry z alpaki ze względu na odporność na zabrudzenia, okazują się zdecydowanie mniej wymagające w pielęgnacji niż wersje syntetyczne czy z innej wełny. Zabezpieczenie przed roztoczami i kurzem sprawia, iż nie wymagają one częstej dezynfekcji. Fakt, że kołdra jest oddychająca, sprawia, iż nie kumulują się w niej brzydkie zapachy. W praktyce wystarczy zatem długie wietrzenie takiej kołdry, a jeśli zajdzie konieczność jej wyprania (np. gdy zostanie zalana napojem), to wykorzystuje się przy tym jedynie delikatne detergenty. Między innymi dzięki temu, będzie to także dobry wybór dla ludzi, którzy są wrażliwi na oddziaływanie substancji chemicznych. Kołdry z alpaki są uważane za bardzo ekologiczne – podczas ich przygotowania nie korzysta się z silnych środków sztucznych, a do tego wełna alpak występuje w wielu naturalnych wariantach kolorystycznych, więc nie wymaga farbowania.