Etykieta w alpaczej zagrodzie. Co wolno, a czego nie?

W alpaczej zagrodzie jest pewna etykieta, którą powinno się zachowywać, dla dobra zwierząt i własnego. Przeczytaj i sprawdź, na co zwrócić uwagę. 

Alpaki to łagodne zwierzęta, które są bardzo towarzyskie. Warto jednak pamiętać, że naturalnie wolą przebywać z innymi roślinożercami, takich jak kozy czy kuce. Jednak odpowiednio ułożone lubią towarzystwo ludzi, dają się przytulać, karmić, głaskać, cieszą swoimi figlami i ośmielają nieskrępowanym naturalnym zachowaniem. Jakie są zasady przebywania z Alpakami? Jest ich kilka, ale do części z nich większość osób stosuje się instynktownie. Oto one!    

Głaskanie 

Alpaki uwielbiają głaskanie, ale podobnie jak koty mają obszary na ciele, które mogą być głaskane. Co lubią alpaki? Na ogół podoba im się głaskanie po szyi, ale po głowie, czy grzbiecie już niekoniecznie. Podobnie z nogami czy ogonem. Od tej reguły są odstępstwa, bo każde zwierzę jest inne i może lubić inny rodzaj dotyku. W żadnym wypadku jednak nie ciągniemy za ogon!    

Karmienie 

Alpaki jak najbardziej można karmić! A co jedzą alpaki? Głównie siano i trawę oraz specjalistyczną, wysoko wartościową karmę. Uwielbiają “słodkości” takie jak marchew, lucerna i wysłodki buraczane. Należy jednak uważać by były z pewnego źródła, oczywiście świeże i hodowane bez użycia nawozów sztucznych. Zależnie od miejsca, w którym spotykamy się z alpakami, smakołyki można przynieść samodzielnie, ale najczęściej, hodowca zapewnia przysmaki dla zwierząt. Nie należy wtedy karmić ich niczym innym. 

Spacerowanie 

Spacer z alpakami, jest jak najbardziej możliwy i wskazany! Alpaki uwielbiają spacerować, podobnie jak psy, prowadzone na smyczy. Jest przyjemny, odprężający, ale trzeba uważać, żeby ciekawskie zwierzę nie skosztowało takich roślin jak oleander, lilia, azalia, konwalia, rododendron czy cis, ponieważ te rośliny są dla trujące dla alpak.

Krzyk i straszenie 

Podnoszenie głosu, krzyk czy piszczenie są bezwzględnie zakazane. Alpaki to zwierzęta raczej płochliwe i nieśmiałe, a wydawane przez nich odgłosy są ciche i delikatne. Podobnie trzeba się do nich zwracać. Niedopuszczalne jest także straszenie, nawet w żartach, zwierzęta nie zrozumieją, że to tylko zabawa.   

Zmuszanie zwierząt do współpracy 

Alpaki należy traktować z szacunkiem i pamiętać, żeby nie zmuszać zwierząt do współpracy. To zwierzęta obdarzone łagodnym usposobieniem, ale mocnym charakterem. Choć nie oplują nas ani nie ugryzą, jak zrobiłaby to lama, jeśli nie będziemy się odpowiednio zachowywać (Lama i alpaka to dwa różne zwierzęta!) po prostu będą przestraszone, nieufne i wycofane.   

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci etykietę w alpaczej zagrodzie. W kontakcie z tymi zwierzętami w pierwszej kolejności trzeba kierować się ich dobrem. Przed pierwszym spotkaniem warto też dowiedzieć się, co jedzą i co lubią alpaki. Pamiętaj także, by ściśle stosować się do zaleceń ich opiekunów. Jeśli nastawisz się na współpracę i zrozumienie, zabawa czy spacer z alpakami będą przyjemnością i dla Ciebie i dla zwierząt.