Jak zacząć alpakoterapię?

uśmiechnięta mama z dzieckiem karmią alpakę

Słyszałeś o alpakoterapii i zastanawiasz się od czego zacząć? Przeczytaj ten artykuł! 

Alpakoterapia w Polsce to wciąż niezbyt dobrze znana gałąź zooterapii. Jeśli słyszałeś o niej i zastanawiasz się czy będzie odpowiednia dla bliskiej Ci osoby albo dla Ciebie, ten artykuł dostarczy Ci sporą dawkę wiedzy. 

Dla kogo jest alpakoterapia? 

Najczęściej stosuje się ją w takich chorobach jak upośledzenie umysłowe, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, zespół Aspergera, autyzm, zaburzenia integracji sensorycznej czy dysleksja. 

Z terapii z alpakami mogą także korzystać osoby niewidome i słabowidzące czy osoby z nadpobudliwością psychoruchową znaną jako ADHD. 

Będzie również wytchnieniem dla osób cierpiących na depresję, nerwicę, osób z zaburzeniami lękowymi albo załamaniem psychicznym, czy po prostu chronicznie zestresowanych. 

Cel alpakoterapii 

Co można osiągnąć przy pomocy terapii z udziałem tych przyjaznych zwierząt z miękkim futerkiem? Po pierwsze znaczącą poprawę kondycji psychicznej. Przebywanie wśród alpak, karmienie ich i głaskanie, uspokaja, wycisza oraz pozytywnie wpływa na sferę poznawczą i społeczną. Szczególnie w przypadku dzieci! Pomaga to maluchom rozwinąć motorykę, wspiera budowanie samooceny oraz kontaktu z innymi. 

Dotyk odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Alpaki dzięki temu, że są przyjazne i mają delikatne, miękkie runo, które można głaskać i czesać, zdobywają zaufanie znacznie szybciej niż psy czy konie. Pomogą  otworzyć się osobom nieśmiałym i zamkniętym i prędzej czy później wywołają uśmiech. 

To oczywiście nie wszystkie korzyści terapii zwierzęcej! 

Jak znaleźć właściwe miejsce? 

W całej Polsce powstają liczne ośrodki terapii zwierzęcej. Można znaleźć je między innymi w okolicach Koszalina, Poznania i w Rzeszowie. Już nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę haseł “alpakoterapia Rzeszów” czy “alpaki Podkarpacie” bo oto jesteśmy my! Fundacja Podaruj Miłość stworzona dla osób niepełnosprawnych! Poznajcie kilku z naszych terapeutów, którzy każdego dnia wywołują uśmiech na twarzach małych i dużych! 

  • Henio jest czułym pieszczochem i łobuzem. 
  • Miki to żarłok, który da się przytulić ale… za marchewkę! Sprawiedliwość musi być 
  • Czaki jest trochę jak Indiana Jones! Czaruje spojrzeniem, lubi skakać i eksplorować teren. Nic mu nie umknie
  • Dawid to król stada! Nie jest szczególnym pieszczochem, ale to on rządzi, więc smakołyk mu się należy.   
  • Kinia jest słodka, łagodna i trochę nieśmiała 

Oprócz alpak w naszej zagrodzie mieszkają jeszcze dwa kangury Juliusz i Cezar! Jeden z nich to kangur albinos! Poza nimi do rodzinki weszły jeszcze dwie kozy, kuce i króliki. 

Ile to kosztuje? 

Ceny alpakoterapii w różnych placówkach w zależności od czasu wahają się od 80 do 400 zł. Zajęcia także mają różne czasy trwania. Od 45 minut do godziny. My uznaliśmy, że 45 minut będzie komfortowe zarówno dla małego czy dużego uczestnika zajęć, jak i dla naszych zwierzęcych terapeutów.   

Co można osiągnąć przy pomocy alpakoterapi?

Podczas alpakoterapii uczestnicy rozluźniają napięcie mięśniowe, odprężają się a stres i lęk znikają, dzięki głaskaniu alpaczego runa a także, dzięki miłym dla ucha dźwiękom, jakie wydają te zwierzęta! 

Podczas zajęć dzieci i dorośli uczeni są także właściwych postaw w stosunku do zwierząt, zasad bezpiecznego postępowania z alpakami oraz motywowani do rozwijania właściwych kontaktów w grupie, co będzie pomocne zwłaszcza dla osób z trudnym charakterem i trudnościami z nawiązywaniem głębokich więzi. 

Dzięki spacerom i zajęciom ruchowym stymulowana jest praca mięśni, rozwija się myślenie poznawczo skutkowe, koordynacja ruchów a także orientacja przestrzenna. 

Choć alpakoterapia w Polsce, nadal nie jest tak popularna jak dogoterapia czy hipoterapia, mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Zgodnie naszym celem fundacja Podaruj Miłość dla osób niepełnosprawnych założona na Podkarpaciu, niesie pomoc  dla osobom cierpiącym na choroby cywilizacyjne i genetyczne, a także na szereg zaburzeń psychicznych. Tutaj rolę rolę terapeutów pełnią urocze Alpaki, pomagając nam tworzyć lepszy świat bez barier i stereotypów. Może pomogą Tobie i Twoim bliskim? Sprawdź sam na podarujmilosc.pl