Jakie są plusy i minusy hodowli alpak?

Hodowla alpak wydaje się doskonałą opcją dla hodowców, którzy tracą wiarę w swoje rodzime zwierzęta hodowlane. Niestety dość często trudno znaleźć rynek zbytu na polskie gatunki i pochodzące od nich dobra. Jeśli nawet już się to uda, to cena będzie niższa, niżeli w przypadku sprzedaży wełny alpak.
Farmy alpak to bardzo szybko rozwijający się biznes. Pomimo faktu, że kilka lat temu było to coś zupełnie nowego. Osoby, które nie  bały się i zainwestowały w hodowlę, obecnie mogą czerpać z niej spore profity.

Alpaki

Z alpak uzyskuje się wełnę najlepszej klasy, którą możemy  porównywać z kaszmirem, angorą lub moherem. Zwierzęta te charakteryzuje duża różnorodność ubarwienia. Alpaki występują aż w 22 odcieniach i 250 kolorach – wybów barwy wełny jest zatem naprawdę ogromny. Włosie alpak ma duże właściwości cieplne

 (zbiera w zimie ciepło lepiej aniżeli wełna z innych zwierząt). Produkt jest sprężysty, odporny na uszkodzenia, nie filcuje się tak bardzo, jak kaszmir i inne materiały.

Ogromną zaletą jest również struktura włosa, która sama się oczyszcza i nie chłonie zabrudzeń. Artykuły wykonane z wełny alpak są wytrzymałe i długo cieszą oko, swoim niepowtarzalnym wyglądem.  Dlatego warto zainwestować w hodowlę, gdyż zbyt na wełnę będziemy mieć na pewno.

Hodowla alpak?

Na temat hodowli alpak powstało mnóstwo poradników, zatem naszą myśl o założeniu hodowli, możemy poprzeć informacjami z fachowym źródeł. Pozostaje nam liczyć, że i nasz blog stanie się kiedyś Waszą inspiracją. 🙂
Potrzebne informacje możemy uzyskać również od innych hodowców bądź na kursach hodowli alpak, organizowanych już również w Polsce. Rozpoczęcie hodowli to spory wydatek, na który musisz się przygotować. Alpaki nie są zwierzętami tanimi i jeśli mamy mówić o minusach hodowli, to będzie to jeden z tych głównych. Koszt jednego zwierzęcia jest odmienny, waha się od 3 do 60 tys. zł we współzależności od klasy runa.

Hodowla alpak- przede wszystkim zaangażowanie

Zysk pojawia się przy pełnym zaangażowaniu w sprzedaż, marketing oraz reklamę. Hodowla alpak potrzebuje też trwałego wprowadzania nowości, które będą adekwatne do zapotrzebowania społeczności. Kto by pomyślał, że kiedyś będzie można pójść na spacer z alpaką? Dziś mamy coraz więcej chętnych, właśnie na takie atrakcje.

Hodowla jest wymagająca

Musisz pamiętać, że o alpaki należy dbać w szczególny sposób. Konieczne będzie zapewnienie im systematycznych wizyt weterynarza, szczepienia profilaktyczne, kontrole wagi, odrobaczanie i obcinanie zębów oraz paznokci. Zwierzęta te, są dosyć wrażliwe na różnorodne schorzenia, więc należałoby nieustannie je obserwować oraz błyskawicznie odpowiadać w razie podejrzenia dolegliwości.

Częstą chorobą, która spotyka alpaki, jest  gruźlica. Oprócz tego pojawiają się przypadłości żołądkowe, czy pasożyty. Dbaj o zwierzęta, sprawdzaj stan ich flory bakteryjnej. Momentami zwierzęta mają deficyt określonych witamin, zatem należy właściwie wybierać im dietę. W naturalnym otoczeniu alpaki żyją w temperaturze od minus 20 do plus 20 stopni, polskie lato bywa dla nich ciężkie, podczas upałów zapewnij im cień.