(zbiera w zimie ciepło lepiej aniżeli wełna z innych zwierząt). Produkt jest sprężysty, odporny na uszkodzenia, nie filcuje się tak bardzo, jak kaszmir i inne materiały.
Ogromną zaletą jest również struktura włosa, która sama się oczyszcza i nie chłonie zabrudzeń. Artykuły wykonane z wełny alpak są wytrzymałe i długo cieszą oko, swoim niepowtarzalnym wyglądem. Dlatego warto zainwestować w hodowlę, gdyż zbyt na wełnę będziemy mieć na pewno.
Musisz pamiętać, że o alpaki należy dbać w szczególny sposób. Konieczne będzie zapewnienie im systematycznych wizyt weterynarza, szczepienia profilaktyczne, kontrole wagi, odrobaczanie i obcinanie zębów oraz paznokci. Zwierzęta te, są dosyć wrażliwe na różnorodne schorzenia, więc należałoby nieustannie je obserwować oraz błyskawicznie odpowiadać w razie podejrzenia dolegliwości.
Częstą chorobą, która spotyka alpaki, jest gruźlica. Oprócz tego pojawiają się przypadłości żołądkowe, czy pasożyty. Dbaj o zwierzęta, sprawdzaj stan ich flory bakteryjnej. Momentami zwierzęta mają deficyt określonych witamin, zatem należy właściwie wybierać im dietę. W naturalnym otoczeniu alpaki żyją w temperaturze od minus 20 do plus 20 stopni, polskie lato bywa dla nich ciężkie, podczas upałów zapewnij im cień.