Mleko alpak – alternatywa dla krowiego?

alpaka jedząco źdźbło trawy

Czy alpaki dają mleko? Jasne, że tak! Popularność tych uroczych zwierząt rośnie, więc może ich mleko będzie dobrą alternatywą dla krowiego? 

Na początek mała ciekawostka o alpakach. Ciąża tych zwierząt zazwyczaj trwa 11,5 miesiąca, ale może też trwać dłużej! Zdarzały się przypadki, kiedy przyszła mama i jej hodowcy czekali ponad rok! Alpaki rodzą jedno młode i przez 6 miesięcy karmią je mlekiem. I teraz powstaje pytanie! Czy mleko alpak nadaje się do picia przez ludzi? 

Ile mleka daje alpaka? 

W porównaniu z krowami, alpaki dają niewiele mleka, Zawiera ono jednak znacznie więcej białka. Jest także bardziej tłuste i co może nie ucieszy niektórych… ma więcej laktozy. Jest także łatwe w pozyskaniu. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność hodowli alpak, być może doczekamy się tego, że mleko alpak będzie alternatywą dla mleka krowiego. 

Co zawiera mleko alpak? 

Jego skład to średnio 3,68% tłuszczu, 4,53% białka i 6,00% laktozy. Co ciekawe, mleko tych zwierząt cechuje się wysoką zawartością sprzężonego kwasu linolowego – nawet ponad 1,6%. Kwas ten jest wręcz niezastąpiony w codziennej diecie! Podnosi odporność i jest używany do leczenia takich chorób jak:

  • Nowotwory,
  • Choroby układu krążenia,
  • Cukrzyca,
  • Osteoporoza,
  • Otyłość,
  • Trądzik.

A jakie jest w smaku? Inne niż mleko krowie czy kozie, jest zbliżone smakiem do owczego. Z mleka tych zwierząt można zrobić wysokogatunkowe sery i wyroby mleczne.    

Pomimo tego nie jest pozyskiwane na szeroką skalę, a szkoda! 

Dlaczego warto pić mleko?

W ostatnich czasach nad mlekiem toczą się dyskusje. Pić czy nie pić, oto jest pytanie! ,,Mleko jest ciężkostrawne”, “Mleko jest niezdrowe” – takie opinie słyszy się od jego przeciwników. Nie zapominajmy jednak, że mleko jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych, bogatych w aminokwasy i wapń, który jest łatwo przyswajalny. Wzmacnia pamięć i przeciwdziała nadwadze i otyłości. Inna sprawa, że na jakość samego wyrobu przekładają się warunki, w jakich jest pozyskiwany. Możemy powiedzieć to otwarcie, chów przemysłowy to przepis na niezdrowe mleko ze śladami antybiotyków i hormonów wzrostu. 

Dlaczego mleko alpak jest lepsze od krowiego? 

Przede wszystkim dlatego, że nie jest produkowane na masową skalę. Inaczej niż w przypadku ogromnych ferm krowich, gdzie producent stara się pozyskać jak najwięcej mleka, w jak najkrótszym czasie. Powszechną praktyką jest zacielanie krów i pobieranie mleka w tym czasie. W trakcie ciąży produkowane są hormony, między innymi estrogen, który dostaje się do mleka. Ponadto wymiona krów ciągle są stymulowane, w związku z tym powstaje biały płyn, którego odżywczość jest niewielka, a na domiar złego można w nim znaleźć zarówno krew jak i ropę. Taka praktyka nie ma miejsca w przypadku hodowli alpak.  

Kto nie powinien pić mleka alpak? 

Mleka ogólnie powinny unikać osoby z nietolerancją laktozy. Zarówno w przypadku krowiego jak i alpaczego objawy są podobne. Jeśli stwierdzasz u siebie takie dolegliwości jak mdłości, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, kolki czy wydalanie sporej ilości gazów po spożyciu mleka, serów czy innych wyrobów nabiałowych, warto przebadać się w kierunku nietolerancji laktozy. 

Czy mleko alpak stanie się konkurencją dla mleka krowiego? Biorąc wydajność i potencjał mleczny, to krowy zajmują poczesne pierwsze miejsce. Jednak jeśli rozważymy różnice w hodowli i pozyskiwaniu, mleko od alpak zdecydowanie wygrywa. Te czyste, ale wybredne zwierzęta, jakimi są alpaki mogłyby stać się producentami mleka o właściwościach leczniczych. Jednak, trudno powiedzieć czy i kiedy to nastąpi.