Na czym polega alpakoterapia?

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dyscyplina zooterapii. Terapia polega na współpracy specjalisty oraz chorej osoby z alpakami. Terapeuta zachęca do obcowania ze zwierzęciem, które wpływa na rozwój sfery psychicznej, poznawczej, a także często ma korzystny wpływ na nastawienie pacjenta.

Alpakoterapię wykorzystuje się w terapii osób niepełnosprawnych, jako technikę wspierającą mechanizmy lecznicze. Kontakt z alpakami w szczególności korzystnie działa na dzieci. Dba o ich rozwój fizyczny, wspiera tworzenie samooceny dziecka i pewności siebie.

Alpakoterapia – co to takiego?

Terapia z udziałem zwierząt, znana jest zwłaszcza dzięki dogoterapii i hipoterapii. Obecnie coraz większą popularność zdobywa nowa dziedzina zooterapii – alpakoterapia. Alpaki są zwierzętami przyjaznymi, towarzyskimi oraz delikatnymi. Bardzo rzadko przedstawiają postępowanie agresywne. Ponadto charakteryzują się niezwykle miłym w dotyku, delikatnym włosiem. Dzięki ich dobremu usposobieniu obcowanie z nimi efektywnie polepsza nastawienie, natomiast zajęcia z ich udziałem mogą stanowić odpowiednią formę wsparcia dla wielu profesjonalnych kuracji.

Zalety terapi Alpakami

Alpakoterapia przynosi wiele dobrych rezultatów. Już samo przebywanie z owymi przyjemnymi zwierzętami, wprowadza ludzi w dobre nastawienie. Nie sposób, nie uśmiechnąć się na ich widok. Ogromną funkcję grają także bodźce sensoryczne – dotykanie delikatnej, pachnącej okrywy włosowej alpak jest bardzo miłym uczuciem. Wywołuje wytwarzanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia), regeneruje, obniża napięcia, pobudza system nerwowy. Kontakt z tak delikatnymi oraz inteligentnymi zwierzętami wytwarza dobre emocje, pozwoli zapomnieć na chwilę o normalnych kłopotach, zachęca do działania, zapewnia uczucie dobrze spędzonego czasu.

Lepsze samopoczucie

Alpaki to stworzenia o spokojnej oraz łagodnej naturze. Nie przedstawiają agresji, więc wzbudzają tak ogromną sympatię zwłaszcza pośród dzieci. Są otwarte oraz ciekawe środowiska, natomiast przy okazji szybko się uczą. Mają niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku futro, które jest hipoalergiczne. Dlatego w ich towarzystwie mogą przebywać nawet alergicy.

Alpakoterapia dla osób dorosłych

Terapia z alpakami uważana jest zazwyczaj za technikę, która jest odpowiednia jedynie dla małych dzieci. W praktyce możliwe, a nawet wskazane jest także korzystanie z niej przez osoby dorosłe.

Kontakt z owymi sympatycznymi roślinożercami może oddziaływać korzystnie na dorosłych cierpiących na depresję lub nerwicę, może zmniejszać też lęk połączony z chorowaniem na pewne dolegliwości długotrwałe (takie jak np. stwardnienie rozsiane) lub dolegliwości nowotworowe. Alpakoterapia jest zalecana także osobom starszym.