Prawdy i mity o hodowli Alpak

alpaka zwierzę

Alpaki praktycznie nie chorują, uwielbiają się przytulać i są spokrewnione z lamami. Prawda czy mit? Przekonaj się!

Aby uporządkować fakty, poniżej przedstawiamy tabelkę, w której po lewej stronie zebraliśmy prawdziwe informacje dotyczące Alpak, po prawej – fałszywe. Sprawdź, czy wiedziałeś!

PRAWDA

MIT

Alpaki to silnie stadne zwierzęta.

To zdecydowanie prawda. Stado daje im ważne poczucie bezpieczeństwa, dlatego błędem jest kupowanie tylko jednego zwierzęcia. Samotne życie dla alpak to zbyt duży stres.  

Praktycznie nie chorują. 

Krąży opinia, że alpaki praktycznie nie chorują. Wbrew obiegowym opiniom, to delikatne zwierzęta i są podatne na różne przypadłości. Wymagają dobrej opieki,  regularnych szczepień i innych działań profilaktycznych, oraz uważności i obserwacji (alpaki odziedziczyły po swoich przodkach, wikuniach tendencję do ukrywania choroby).

Długo żyją. 

Oj tak! Na szczęście! Ale jak długo żyje alpaka? Przy dobrej opiece długość życia tych zwierząt to około 20 lat.

Są spokrewnione z lamami

To mit, chociaż według niektórych wyglądają podobnie. Nie należą jednak do jednej rodziny. Możliwe jednak jest krzyżowanie lam i alpak. 

Alpaki trzeba strzyc 

Tak, to również prawda. Alpaki trzeba strzyc raz do roku na wiosnę i w porze letniej gdyż ich organizm mógłby się przegrzać podczas upałów. 

Uwielbiają się przytulać 

Wyglądają jak maskotki ALE nadal trzeba traktować je z szacunkiem. Alpaki w stosunku do człowieka zachowują pewien dystans i raczej obawiają się głaskania.

Wydają dźwięk podobny do buczenia i warczenia 

Tak, każde zwierzę mówi swoim głosem! Alpaki to ciche zwierzęta, ale czasem gdy są podekscytowane, wydają dźwięk podobny do lekkiego warczenia. Kiedy są przestraszone, potrafią wydać głośny pisk.

Są bardzo towarzyskie 

Alpaki uwielbiają towarzystwo innych roślinożerców takich jak kozy, owce i lamy. Jednak nieco inaczej wygląda to w kontaktach z psami i kotami. Dla alpak to drapieżniki, więc mogą być wobec nich nieufne.   

Mają wielką inteligencję 

Zdecydowanie tak! I co ciekawe własną osobowość i charakter, co z pewnością potwierdzają hodowcy. 

Hoduje się je głównie dla pięknego futra 

I tak, i nie. To wspaniałe zwierzęta, które rzeczywiście dają miękką wełnę, ale to nie jest jedyne przeznaczenie. To zwierzęcy terapeuci, którzy pomagają ludziom odzyskać zdrowie i radość życia. 

Zagroda dla alpak powinna być duża 

Potrzebują nie tylko dachu nad głową, ale  też całkiem sporego zielonego areału. Dla porównania, optymalna liczba alpak to od 10 do 14 na 1 hektar pastwiska.

Alpaki plują podobnie jak lamy 

Nie, to zdecydowanie mit. Alpaki to zwierzęta łagodne i spokojne, nie plują na ludzi ani tym bardziej ich nie gryzą. 

Gdzieś żyją jeszcze dzikie alpaki 

A więc gdzie żyją dzikie alpaki? W Andach? Prawda jest taka, że wcale nie występują w stanie dzikim. Alpaki to nazwa udomowionych wikunii, które żyją wysoko w Andach. 

Hodowla alpak nie jest wymagająca 

Mit! Być może nie są tak wymagające jak konie czy kuce, ale również trzeba o nie dbać i co najważniejsze – uważnie obserwować.    

Wokół tematu alpak i ich hodowli narosło całkiem sporo mitów. Mówi się, że nie jest wymagającym zajęciem, a same zwierzęta są jak kot czy pies – przywiązują się do człowieka i lubią pieszczoty. Tymczasem wszystko zależy od osobowości danego osobnika, jego ułożenia, a hodowla alpak, choć jest niezwykle satysfakcjonującym zajęciem, momentami stwarza wyzwania. To inwestycja na długie lata i każdy, kto chciałby się tym zająć, powinien przemyśleć więcej spraw, niż tylko gdzie stanie zagroda alpak i jak długo żyje alpaka. Powodzenia!