Przesilenie wiosenne, czy ma na nas wpływ.

Kończy się zima i w końcu zaczyna wiosna, natura budzi się do życia, słychać śpiew ptaków, słońce zaczyna coraz mocniej świecić, dni są dłuższe. Co za tym idzie, tuż  po długim okresie zimowym pragniemy szybko rzucić się w wir intensywnych ćwiczeń, prac w ogródkach na działkach, zmienić tryb życia na bardziej aktyny.

Jednak taka szybka zmiana z długich zimowych dni na te wiosenne nie wpływa korzystnie na wszystkich. Nie każdy czuje przypływ energii, szczęścia nowych sił a wręcz przeciwnie, grono osób odczuwa zmęczenie, osłabienie, większą senność mają słabszą koncentrację , stają się rozdrażnieni, występują u nich problemy ze snem itp.

Dlaczego tak się dzieje, mianowicie związane jest to z niewystarczającą ilością światła słonecznego w okresie zimowym, zmianą trybu życia, spadkiem temperatury w zimie a na nagłym skokiem temperatury na wiosnę, większego nasłonecznienia. Największe nasilenie takich objawów występuje w okresie marca i kwietnia, trwa to kilka tygodni i kończy się razem z nadejściem wiosny i uregulowaniem temperatury. Czas ten trzeba po prostu przeczekać, a w międzyczasie poprawić go sobie można przebywając na świeżym powietrzu, rozwinąć aktywność fizyczną – oczywiście stopniowo, należy również pamiętać o zdrowej diecie, jest ona ważna zawsze niezależnie od pory roku, jednak przy przesileniu wiosennym, może ona pomóc w szybszym uporaniu się ze złym samopoczuciem.

Oprócz nowalijek ( może nie tych pierwszych) można podnosić swoją odporność i lepsze samopoczucie za pomocą zielonych koktajli na bazie np. szpinaku, pietruszki , jarmużu, itp. Aby były one smaczniejsze można mieszać je z owocami jak np. banan, truskawka czy awokado. Dobra i zdrowa dieta pozwoli nam nie tylko szybciej uporać się z gorszym samopoczuciem ale także sprawi, że nasza cera, włosy, paznokcie staną się lśniące i zdrowe. Przejście z zimy w wiosnę wpływa na każdego, na jednych pozytywnie na innych trochę mniej. Jednak gdy zaczną się już prawdziwe w pełni wiosenne dni wszyscy jesteśmy gotowi sprostać ich wyzwaniom: zieleniejącej się trawie, ciepłym dniom i dużej dawce słońca 🙂