Międzynarodowy sektor włókienniczy jest opanowany głównie przez wełnę owczą. Wszelkie inne włókna, takie jak kaszmir, angora, lama oraz alpaka wykorzystywane są znacznie rzadziej. Rocznie na świecie, wytwarza się 6 500 ton włókna alpaki, z czego 4 500 ton przypada na Peru. Wełna z alpak nie jest spotykana często, także z powodu niewielkiej populacji zwierząt, względem innych gatunków.
Natura obdarowała alpakę cudownym włóknem, które wchłania wilgotność oraz pozwala skórze oddychać w ciepłe, zimą z kolei utrzymuje ciepło. Tym samym, jeśli zdecydujesz się hodowlę alpak, nie powinieneś mieć problemu ze zbytem wełny.
Alpaka jest produktem wysoce cieplnym. Pomimo że swetry z alpaki wydają się niezwykle delikatne, wełna zabezpiecza ludzkie ciało przed stratą ciepła, nieprzepuszczająca go. Włosie alpaki zawdzięcza niezwykłe wartości cieplne, kieszonkowej budowie, w której chowają się pęcherzyki powietrza. Kieszonki są umieszczone na pełnej rozciągłości włosa. Dodatkowo ubrania z wełny alpak są bardzo wygodne, dobrze się je nosi. Wełna nie wchłania brudu i długo zachowuje swój pierwotny wygląd.
Wełnę alpak charakteryzują szczególne właściwości. Jedną z nich jest niebywale ciepło, jakie daje włosie. Ubrania z alpaki są nawet sześć razy cieplejsze niż te z wełny owczej. Przy tym włosie alpaki nie wchłania zapachu ciała i perfum. Jest to również produkt idealny dla alergików, gdyż wełna ma właściwości hipoalergiczne. Nie uczula, jest idealna na pościel dla małych dzieci.
Kołdry z wełny alpak – to propozycja dla tych osób, które cenią sobie zdrowie i naturę. Pościel z alpaki będzie lekka, a zarazem ciepła. Warto dodać także wzmiankę o jej prozdrowotnym działaniu. Nie bez powodu włosie alpak, nazywa się „wełną bogów”. Opisane kołdry są lżejsze od produktów standardowych, a jednocześnie zapewniają większy komfort cieplny. Kołdra z wełny alpak ma także wartości termoregulacyjne, dzięki czemu gwarantuje komfort termalny poprzez pełny rok: zimą idealnie zabezpiecza przed mrozem, latem nie można się pod nią przegrzać.
Włókno alpak jest bardzo delikatne oraz przyjemne, dlatego doskonale nadaje się do produkcji odzieży. Uzyskiwane jest raz do roku. Występuje w kilkunastu głównych odcieniach od jasnej bieli, poprzez pełną gamę beżów oraz szarości, aż po czerń. Jest też zdecydowanie cieplejsze od owczej wełny, natomiast brak lanoliny czyni je hipoalergicznym.