Spotkania z alpakami w szkołach i przedszkolach

Alpaki to jedne spośród najprzyjaźniejszych zwierząt na świecie. Mówi się, iż są dużymi, żywymi maskotkami, ponieważ ich miłe usposobienie działa zawsze niezwykle łagodząco. W trakcie ich dotykania wydzielają się endorfiny, dzięki którym zarówno dorośli, jak i  dzieci czują przyjemność oraz psychiczny spokój. Ich otoczenie powoduje, iż obniża się stan lęku, natomiast stresy stają się mniejsze.

Sprawując opiekę nad alpaką, dziecko uczy się odpowiedzialności oraz empatii. Dotykanie oraz przytulanie wspiera tworzenie samooceny, oraz buduje pewności siebie. Alpaka może spełniać również funkcję katalizatora zmian oraz pomagać w przejściu przez stadia rozwojowe.

Alpaki – charakterystyka

Alpaki to trawożerne ssaki parzystokopytne z grupy wielbłądowatych. Wyglądem przypominają lamy, jednakże są od nich delikatniejsze oraz mają niezwykle puszystą sierść. Różnią się też nastawieniem – alpaki są spokojne oraz delikatne, lamy tymczasem – uparte, śmiałe oraz często agresywne. To, co je łączy to metoda komunikacji, więc plucie, chociaż alpaki sporadycznie korzystają z owej zdolności. Ze względu na wełnę alpaki są także określane dużymi owieczkami. Wełna pochodząca od alpak jest przyjemniejsza w dotyku od owej owczej. Dorosłe osobniki mają blisko 85 cm wielkości oraz ważą od 50 do 80 kg. Zwierzęta te żyją do 25 lat. Ubarwienie alpak jest różne: od czystej bieli, poprzez zmiany szampańskiego, do mocnego brązu i szarości.

Dziecko oraz alpaki

Alpaki to dobre oraz delikatne zwierzęta. Ich uroczy wygląd powoduje, iż bycie w ich otoczeniu niezwykle pozytywnie oddziałuje na nastawienie człowieka. Można je dotykać, karmić, opiekować się nimi. Na pozór zwyczajne oraz proste zachowania mają ogromny wpływ na rozwój dzieci. Sprawując opiekę nad alpaką, dziecko uczy się odpowiedzialności oraz empatii. Dotykanie oraz obejmowanie alpak umożliwia dzieciom rozluźnić się, oraz otworzyć. Wspiera to tworzenie samooceny oraz pewności siebie.To dlatego kontakt z alpakami uspokaja, regeneruje, relaksuje oraz polepsza humor, lecz również kształtuje umiejętności socjalne i komunikacyjne, umożliwia w zwalczaniu barier emocjonalnych.

Zajęcia z alpakami dla przedszkolaków 

Dodatkowo zajęcia z alpakami pobudzają system nerwowy oraz rozwój psychospołeczny dzieci i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Rezultaty alpakoterapii są widoczne po paru sesjach. Kuracja z udziałem alpak polepsza pracę człowieka w dziedzinach: społecznej, poznawczej, fizycznej oraz społecznej. Zalecana jest dla osób z nerwicą, depresją, schorzeniami lękowymi i z dolegliwościami umysłowymi. Zapewnia dobre rezultaty jako terapia wspomagająca w pracy z dziećmi ze spectrum autyzmu, ADHD, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym oraz różnymi wadami.